Uczymy się samodzielności

Ważnym elementem rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka jest nauka maksymalnej dla możliwości fizycznych i zdrowotnych samodzielności. Przez samodzielność rozumieć tu trzeba wykonywanie codziennych czynności bez pomocy osób trzecich. Często skupiając się na rehabilitacji medycznej  zaniedbujemy równie ważną rehabilitację społeczną. Starajmy się więc nie wyręczać naszych pociech we wszystkim, dajmy im pole do wykazania się w czynnościach pozostających w zasięgu ich możliwości. Oprócz praktycznych aspektów takiej nauki gwarantujemy świetną zabawę. U nas ostatnio na tapecie była obsługa pralki. Inicjatywa wyszła do Emilii, i przyznam, że poszło nam całkiem zgrabnie.

1% bez tajemnic

Od 2004 roku mamy możliwość decydowania o przeznaczeniu 1% naszego podatku dochodowego od osób fizycznych. Możemy zadecydować o przekazaniu tej części podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Istnieje również możliwość wskazania konkretnego celu, w naszym przypadku – osoby będącej podopiecznym OPP. Nadal wielu podatników nie decyduje się na przekazanie się 1% w obawie zwiększonych kosztów lub zmniejszenia ulgi podatkowej. Spróbuję tutaj wyjaśnić, że darowizna 1% w żaden sposób nie wpływa na wysokość należnego podatku oraz na wysokość otrzymanego zwrotu nadwyżki zapłaconego podatku.

Czytaj dalej 1% bez tajemnic

Oblicza miłości

Dziś Walentynki – święto zakochanych. Osobiście uważam, że miłość należy celebrować każdego dnia, nie od święta. W życiu naszej rodziny uczucie to odgrywa kluczową rolę. Ma różne odcienie, czasem nie jest łatwa, ale zawsze daje nam siłę, wytycza cel. Czasem myślę, że tylko dzięki mocy płynącej z miłości udało nam się przetrwać te wszystkie ciężkie momenty.

Czytaj dalej Oblicza miłości

Zabawa, która leczy

Częstym problemem u dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową są zaburzenia motoryki małej. Polegają one na osłabieniu kontroli funkcjonowania kończyn górnych i sprawności manualnych. Słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa może sprawiać problemy przy pisaniu, używaniu przyborów szkolnych, łapaniu piłki, interpretowaniu map i wykresów. O problematyce tej pisałam już TUTAJ. Często problem ten jest nieco lekceważony, gdyż rodzice i terapeuci skupiają się na wspomaganiu i rehabilitacji bardziej porażonych kończyn dolnych. Ważne jest by nie bagatelizować tematu i już od najmłodszych lat wspierać rozwój małej motoryki.

Czytaj dalej Zabawa, która leczy

Ferie, których nie było

W tym roku ferii zimowych nie mieliśmy. Jak zapewne wiele innych rodzin odwiedził nas niechciany gość – grypa. Chorowaliśmy po kolei wszyscy. Zamiast zabaw – regenerujący sen, zamiast spacerów – łóżko, zamiast wypoczynku – temperatura i ból mięśni. Najpierw zmuszeni byliśmy zrezygnować z długo wyczekiwanej spartakiady organizowanej przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji oddział łódzki, choć poczyniliśmy już daleko zaawansowane przygotowania. W przeddzień Emi tak przygotowywała do startu swój wózek:

Czytaj dalej Ferie, których nie było

Kreatywni w kuchni

Od jakiegoś czasu, za namową naszych przyjaciół z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji staramy się odżywiać rozsądniej i zdrowiej. Zbilansowane odżywianie jest bardzo ważne szczególnie dla osób poruszających się na wózku. Ma wpływ na zdrowie, samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Solidarnie z córką zmieniliśmy więc nawyki żywieniowe, co i u nas – rodziców przyniosło wiele pozytywnych efektów.

Czytaj dalej Kreatywni w kuchni